xenos::bushcraft Forum > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

Анонс

Ако имате проблем с влизането в новия форум (Грешно име и/или парола) - моля, използвайте опцията "Забравена парола". На пощата ще ви се изпрати нова парола, която можете да смените със старата си, когато вече влезете!.

#1 23.11.2010 16:04:51

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Комплект за оцеляване

sound_terrorist

Всеки трябва да има такъв, вапросът е кои какво мисли, какво ще добави, какво няма да добави, мнения, впечатления, предложения, снимки и идеи, всичко за комплекта.

TRS

Ето една тема дет съм изброявал доста от нещата които влизат в такива комплекти.
http://www.knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=1221

ToxiNiK

Това е една инструкция за ползване на сигнално огледало която смятам ще е полезна.

1. Направете слънчево отражение върху ръката си.
2. Запазвайки слънчевото отражение на ръката си, доближете огледалото до едното си око.
3. Погледнете слънчевото отражение през дупчицата за гледане.
4. Бавно преместете отражението върху обекта на който искате да сигнализирате.

Упражняването ще Ви направи по-добри!
instrukciasignalizirane.jpg

Дано да съм го превел достатъчно точно.

TRS

Принципно е трудно да се насочва огледалото като се гледа през дупката към целта и да се налучква угъла на отражение спрямо слънцето ... както е описано в ръководствата на САС.

Най простия начин е със каквото и да е огредало или лъскав предмет който отразява да се сигнализира използвайки дланта която ограничава целта .
Със огледалото просто осветяваме ръката и "мигаме" към промеждутъка на дланта където е ограничена целта.

Стоян Стоянов

Значи, да обясня: Огледалата с дупка би трябвало да са двустранно огледални. При тях няма нужда да се целиш с ръка. Просто поглеждаш през дупката към обекта, който искаш да сигнализираш, и в обратната огледална страна гледаш къде слънчевите лъчи правят светла точка върху лицето ти. Започваш да нагласяш огледалото така, че тая точка от отражението да "изчезне" в дупката на огледалото. Тогава може да си сигурен, че лъчът сочи точно към обекта.

Понякога това обаче е трудно за осъществяване (но не невъзможно), примерно ниско слънце и обект в противоположната посока, и ако бързаш, може просто да направиш V образен "мерник" с пръстите на ръката си и да се целиш в него.

npopov

Ето го и моя комплект - нося го в планината, заедно с един Victorinox и една магнезиева запалка DOAN:
http://picbg.net/pic.php?u=1919HPWdW&i=382551&file=.jpg

Съдържанието е следното:
1. Острие
2. Пинсета
3. Безопасни игли
4. Медицинска игла
5. Въженце
6. Кламери
7. Алуминиева кутийка
8. Магнит - прилепен от долната страна на кутията
9. Презерватив - прилепен от долната страна на кутийката
10. Маркуче
11. Фенерче с намотан изолирбанд
12. Резервен комплект батерии
13. Жички тел
14. Компас
15. Малка лупа
16. Острие от макетен нож
17. Алуминиево фолио
18. Намотан конец
19. Игли за шиене
20. Кукички за риболов
21. Намотана корда за риболов и шиене
22. Тежести за риболов
23. Моливче
24. Камъчета за запалка
25. Ферородна запалка
26. Кибрит
27. Драскало херметизирано
28. Памучен тампон
29. Парче свещ
30. Капсула с магнезиеви стърготини
31. Капсула с глицерин
32. Захар
33. Калиев перманганат
34. Аналгин
35. Парацетамол
36. Активен въглен
37. Аспирин
38. Аулин
39. Алергозан
40. Лепенки

TRS

Доста балансиран ... аз още не съм правил такъв за носене навсякъде.
Няколко добронамерени забележки.

Кордата за риболов при саморъчно направени въдици е 15-20 метра по-добре 20 понеже понякога рибата къса кордата ако е хищна и по-голяма от очакваното.

Иглите за шиене и безопасните обикновенно се залепят от вътрешната страна на капака.

Тази лупа няма да ти свърши работа нито при палене нито при работа в/у рани.

Презервативи можеше да залепиш два ... понякога са скъсани ... [ кошмара на младежта [:P] ] и твоя случай ако е такъв водата като текне ... пък и здрав да е при ползването за водоноска пак може да пострада.

Ти имаш със какво да обеззаразиш някакво количество вода но ако ти попаднат 1-2 таблетки за пречистване на вода можеш да ги прибавиш.

По-добле бутни 3-4 само от по-големите кламери.

Ако можеш вместо само острие N1 вмести ножче с дръжка дори да е от тези рекламните със острие и пиличка.
Ако останеш за по-дълго в ситуация на оцеляване [2-3 седмици примерно знае ли се] и ти се счупи нокът работата става доста неприятна ... със пиличката комфорта отново ще въстържествува.

Тези кабелчета няма да ти свършат никаква работа при този конкретен комплект.
Виж по-добре не можеш ли да сместиш по-дълга и здрава тел около стените на кутията вътре или вън ... не знам как я носиш и дали ще е удобно да е отвън ... това ще ти позволи да си правиш "индиански свещи" ако имаш здрав нож разбира се ... и иначе става ама е хамалогия да правиш клинове за цепене.

Смести ако може де второ пакетче захар ... захарта е енергия в чист вид за организма ... освен това смесвайки се със солната киселина в стомаха я неотрализира намалявайки киселинността и се отделят нещо като лепило и газове като газовете понякога доста помагат при напрежение в самия стомах и червата.

Моливчето за какво ти е като няма на какво да пишеш.
Със двете жички и акомулатор сърцевината можеш да я свържеш във верига със акумулатора и ще свети вероятно 20-тина минути ама малко в страни от ситуацията е разчетено.

Борис Василев

Здравей, npopov!

Весела Коледа!

Мисля ,че твоят комплект за оцеляване е добър и сигурно си вкарал голямо старание и всеотдайност при неговото набавяне.Заслужаваш Браво, а от тези които за първи път се сблъскват с тая материя Благодаря!
Но ми прави впечатление,че някои неща се дублират.Вярно ,че е хубаво в планината до нас на 1км да има магазин " Практикер ", но уви не е така.Трябва да имаме предвид,че раницата трябва да се носи.И то от Нас.Така,че всеки един грам е от значение.
Бих си позволил една редакция:

1. острие /предлагам жичен трион-струва около 10-15 лв
2. Пинсета
3. Безопасни игли /предлагам 5-6 бр.
4. Медицинска игла / защо ти е ,освен ако не си медицинско лице.По-добре лепило.Не си мисли,че шиенето на плът е простичко...
5. Въженце / добре е да бъде от изкуствена материя около 10м , да не е много дебело
6. Кламери / за какво са ти ? Аз в армията ги използвам за направа на смъртоносни капани при работи с гранати, но не сме във война
7. Алуминиева кутийка / предполагам,че опаковъчната кутия
8. Магнит - прилепен от долната страна на кутията / за какво е?
9. Презерватив - прилепен от долната страна на кутийката
10. Маркуче (явно става въпрос за турникет,но аз предлагам триъгълна кърпа с размери 200/30
11. Фенерче тип Челник с намотан изолирбанд
12. Резервен комплект батерии / добре е да са зарядни и с повечко мАмп
13. Медна тел (в армията има т.нар. сапьорна тел) около 10м
14. Компас тип Спорт-4 ( прост и дуракоустойчив и точен )
15. Малка лупа
16. Макетен нож
17. Алуминиево фолио / предполагам ,че имаш предвид животоспасяващо за изолация
18. Намотан конец (да не е за бродиране)
19. Игли за шиене (голяма (губерка) и средна)
20. Кукички за риболов
21. Намотана корда за риболов и шиене (0,20-0,50)
22. Тежести за риболов
23. Молив 2В с бележник
24. Камъчета за запалка / За какво са ?
25. Ферородна запалка / предлагам кремък ударник , струва около 12-15лв
26. Кибрит / херметизиран чрез парафинизиране
27. Драскало херметизирано
28. Памучен тампон
29. Парче свещ / правоъгълна
30. Капсула с магнезиеви стърготини
31. Капсула с глицерин / по-добре адреналин
32. Захар и шоколад
33. Калиев перманганат
34. Аналгин
35. Парацетамол
36. Активен въглен / Не ти трябва според мене,но може...

Предлагам още: сух спирт-3-4кубчета; найлонови пликове-3-4бр; пентоцид-1таблетка е за 1 литър.

По принцип трябва да има медицински пакет отделно.
Предлагам:
* БАЗОВ МЕДИЦИНСКИ ПАКЕТ/ съобразен с препоръките на IKAR /
Болка , простуда , втрисане :Парацетамол-табл.500 мг-10 бр.;
Спазмолитици-Бусколизин-дражета;
Спазмалгон ( Имодиум ) -5 бр.;
Кашлица -Дихидрокодеин-ретардни капс.25 мг-5 бр.;
Хрема -Ксилометазолин , 0,1 %-1 бр.;

Болка в гърлото -Таблети за смучене ( Нео алгин , Ефизол , Стрепсилс )
10 бр.;
Диария -Имодиум ( лоперамид )-капс.-5 бр.;
Повръщане-Метаклопрамид- табл. 10 мг-5 бр.;
Антиациди -Ранитидин табл.150 мг или Al-Mg-оксиден буфер-прахчета-5 мг,10 мг;
Очи-дезинфекция -Вазин-капки-1 бр.;
Устни -Протективен крем за устни ( гел )-1 бр.;
Дезинфектант -Йодповидон-1 бр.;

Антиобиотици -Ципрофлоксацин-табл.500 мг ;Ко-тримоксазол ( Бисептол )
табл. 960 мг;
Доксициклин табл. 100 мг-5бр.
Отрявяне - Ca – табл. 2-3 пакетчета

* Рани Марлени бинта 5 см х 10 м 10
Марли 15
Адхезивни превръзки 5
Еднокр.адхезивни превръзки
( превръзка тип „пашкул” ) 6
Сприртни тампони 10
Цитопласт 6
Антибиотична пудра 2
Кислородна вода , Йод 1х50 мл
Еластични бинтове 5
Медицински спирт 1х50 мл
Болка Аулин,табл.100мг;Трамадол -5;
Болка Аналгин -ампула -4;
Алергий Алергозан (Антихистамин) -10 табл.;
Измръзване Аспирин табл. 500 мг -10;
Изгаряне -Дермазин-1 тибичка
Кожни инфекции -Гентамицин , паста- 1 тубичка;
Памук , стерилен-Стандартна опаковка-4

Да подчертая -това е стандартен вариант.Може да се изваждат някои работи , може да се прибавят някои работи.Зависи от релефа,сезона,местността.

vanjo

Трябва ти и миларово фолио, както и една свирка не е излишна. Що се отнася до магнезиевите стружки, мисля че не са ти необходими все пак имаш DOAN

Hobo

Борис Василев, този БАЗОВ МЕДИЦИНСКИ ПАКЕТ / съобразен с препоръките на IKAR / може ли да се купи готов от някъде? И ако може колко му е цената?

Борис Василев

Здравейте!
Този Базов пакет не съм чувал да го продават ,но ако го продават някъде ще бъде на някоя яка фирма (т.е. солено).Влизаш в една аптека и купуваш.Естествено внимаваш после за сроковете на годност.Хубаво е да го проверяваш винаги преди да тръгваш на някъде.
Ако се интересуваш страшно много от такива неща , ще изпратя и разширен пакет ( за по-сериозни начинания).

windwarrior

@Hobo

Нцъ, няма от къде, няма и да има. Лекарства в България (а и навсякъде по света) могат да продават само лицензирани аптеки.

Има едни готови аптечки на Deuter (червени, с цип) но те съдържат само превързочни материали (бинтове, марли и т.н.).

Така че, принтиш списъка и тръгваш по аптеките [:)] И се молиш да попаднеш на сговорчива аптекарка, че в момента единственото което можеш да си купиш от аптеката без рецепта е аспирин, шампоан и нокторезачка.

Ако все пак не ти се занимава с обикаляне по аптеки - пиши на ЛС, мога да ти дам една идея.

Hobo

10х! В интерес на истината питам защото не разбирам много, много от медицина, но явно съм одъртял и чувството ми за самосъхранение се интересува. Просто видях, че си по-наясно от мен по този въпрос. При мен последната издънка се получи при опита за преход Ком-Емине. Нелепа, недогледана, недомислена, нищо и никаква подробност ме приниди да прекратя прехода. Все още контузията ми не е отшумяла след 4 месеца. Та знам каква е цената на неподготвения с медицински пакет бушкрафтер!

П.С. Напиши и разширения вариянт. Сигурен съм. че ще е от полза на някой! Ако не е тайна идеята, дай я публично. Сигурен съм, че благодарните братя ще почерпят по бира. А кой не обича бира [:)] ?!

П.П.С. Явно сме писали заедно. Докато съм писал аз, ти си редактирал своето съобщение. Да не се чудят съфорумците какво си говорим, щото малко се губи връзката. Но ти знаеш какво си писал и разбираш какво те питам. Ако не е тайна дай подробности. Ще са полезни за всички. Ако са тайна пиши на ЛС. Ще ползвам информацията само за себе си.

Борис Василев

* РАЗШИРЕН МЕДИЦИНСКИ ПАКЕТ

( третирането препоръчително при наличие на лекар или от някой който разбира ! )

*Стенокардия
Нитроглицерин-таблети( спрей ) 5;
Аспирин-таблети 100-325 мг 5;
*За сън
Мидазолам – табл. 5

* Височинна болест
( над 3500 м н.в. )
Диамокс-капсули 250 мг ;
Нифедипин-ретардни табл.20 мг 5 ;
Дексаметазон-ампули 4 мг 5;
Нифедипин-капс. 10 мг 5;

*Ампули за Кардиак арест
Адреналин 1 мг / 1 мл 5;
Атропин 1 мг / 1 мл 5;
Лидокаин 10 мл / 100 мг 5;

*Ампули , обезболяващи
Трамадол 100 мг за подезично приложение или ампули-3-5;

*Обезболяващи:Морфин 10 мг-1;
Диазепам 10 мг -2;
Допамин 200 мг -1;
*Други
Спринцовки 2 мл
Игли
Спринцовки 5 мл
Игли
Интравенозни катетри
Ръкавици
Макетен нож ( скалпел )
Ножица
Маска за вентилация

windwarrior

@Hobo - на ЛС. Там съм обяснил защо [:)]

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 23.11.2010 16:13:50

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Отг: Комплект за оцеляване

TRS

1. острие /предлагам жичен трион-струва около 10-15 лв
    6. Кламери / за какво са ти ? Аз в армията ги използвам за направа на смъртоносни капани при работи с гранати, но не сме във война
    17. Алуминиево фолио / предполагам ,че имаш предвид животоспасяващо за изолация
    24. Камъчета за запалка / За какво са ?
    25. Ферородна запалка / предлагам кремък ударник , струва около 12-15лв
    33. Калиев перманганат
    32. Захар и шоколад

1. Даже са по 6 лв http://www.stayaliveshop.com/catalog.ph … tegory=316 Все пак въпреки че е компактен и при правилно исползване мощен инструмент за джобен кит идва малко голям ... ако се ходи с раница може да се носи допълнително.

6. Кламерите стават за няколко неща при този вид кит а при по-голям и за повече ...
-например при оформянето на съд[чашка] със аруминиевото фолио
-в краен случай като кукички макар че в този кит вече има
-ако се намели найлонова торбичка или ако се носи такава кламелите осигуряват "затварянето" и около някой клон с листа за добиване на вода както е показано на книгите ... там всички колчета и торбички са прилежно вързани на картинките но в реална ситуация не носиш ли паракорда и ако си останал с много малко неща да правиш връв от растения и да копаеш жилки от корени става доста нереално при положение че дори и сериозен нож може да не ти се намира дет се вика да го ползваш за копане.
-може да се направи компас със кламер [ и некъв малък гьол ]
-за изготвянето на капан като прецизен съединител ... за закачане на стръвта ... за оформяне на водач на примки ако самото въженце не е особено подходящо
-за оформяне на водачи за кордата по дължината на пръчката

17. Алуминиевото фолио се ползва [носимото количество за "домакински нужи"]
-за изготвяне съдове ...
-за готвене [увиване на храната] ...
-за покриване на съдове с които се вари вода[ако по принцип нямат капак]което ускорява завирането ...
-за палене на огън върху заледена или мокра земя [под огън се има предвид начален малък огън със които се захваща по-големия ... малкия огън обикновенно се пали извън изготвеното убежище[освен ако не е термо убежище само за тялото ] и в последствие се пренася вътре]
-за сигнализация като огледало
-за пренос на жар във суха пръст коато може да е в кутия или ... във алуминиевото фолио разбира се
-при риболов с капан от пластмасова бутилка като светъл предмет привличаш рибите
-като блесна при риболов
- за термоизолация на обработена рана в студено време

Да споменем все пак че може да се носи и противошоково одеало или спален термочувал от алуминиево фолио

24. Камъчетата от запалка са добри източници на искри за палене на огън и доколкото не тежат и не заемат място са винаги добре дошли в комплекта за оцеляване ... да не говорим че и при война се ползват за изготвяне на капани със туби бензин[който е доста мощен експлозив ако е на пара ... гледах по дискавъри един камион се беше обърнал и т.н. имаше една туба с бензин и пожарникар коментира че 30 литра имат силата на 20 шашки динамит]

25. Ферородна запалка ... нормално е искрова запалка да се носи ... при повечето комплекти тя е първия компоненти за оцеляването до колкото убежище може да се направи и без инструменти , дърва могат и да се съберат , вода може да се намери а при сняг той да се разстопи на огъня , а храната не е най-спешна.Аз взех една голяма искрова запалка за 5 лв от ловния магазин.

А това ... / предлагам кремък ударник , струва около 12-15лв ... къде се продават такива неща

31. Капсула с глицерин / по-добре адреналин

В какъв смисъл ... глицерина и калиевия перманганат се запалват така че е добре комбиниран в това отношение понеже в комплекта има и калиев перманганат

А адреналина е за
... кратко поднасяне за към носа срещу загуба на съзнание
... или на ампули които се изливат на памук който пък се бута в носа като това е при проблеми със течене на кръв от носа
... при ужилване мястото да се намаже с амоняк и вода (в съотношение 1:4)
... малко количество може да се впръсква в устата
... ампулата не бива да се излива наведнъж, а да се поема на 2-3 части през 10-15 минути.
... адреналин се бие директно в сърцето като антишоково средство

ВНИМАНИЕ Адреналина е принципно отровен[заради амоняка] както при вдишване на изпарения така и при поглъщане ... все пак се приема но при опасна доза се изпада в кома или смърт за около 10-15 минути.
Симптомите са потене и трудно дишане което в последствие се блокира напълно.
НЯМА АНТИДОТ

32. За малък кит захар а шоколад се носи с храната или по-голям кит.

hiron02

При ужилвания например от пчела ,оса и др.направо чудотворно действие има натриването със сапун.Проверено.Мисля ,че е пропуск ако не се вземе и достатъчно количество сапун и няколко таблетки сол(може да се направят и собственоръчно).Преди време имаше много удобни туристически сапунчета които представляваха тефтерче с намазани листове които се късаха и намокрени и смачкани правеха пяна в ръцете. От години не съм виждал такива.Колкото до алуминиевото фолио мисля ,че много по-голяма работа ще върши по-дебелото което се използва за увиване на изолации а не това за домакински цели което е много тънко и нежно.За по фини цели можем да използваме обвивката от шоколад.

cat

честита нова 2010г здрава щастлива богата , и извинявай за апострофа срещу ужилване от пчела оса стършел натриване със чесън или самардала

GEGATA

Аз ще дам една много оригинална идея как да оранизираме кукичките си за риболов...
Материали: Тиксо (прозрачно за предпочитане), хартия (изрязана със същата дебелина на тиксото), химикал или маркер и една свободна минута...
Взимаме хартията и нареждаме кукичките на разстояние най - много 1 см една от друга, като е желателно да ги подреждаме според номерацията им(примерно 14,15 и т.н.). След това взимаме тиксото и изрязваме парче от него дълго колкото хартииката с кукичките и внимателно го залепваме отгоре. Когато свършите с това с химикалката напишете отзад на хартията какъв номер е кукичката. Това е [:)] ! Когато искате дадена кукичка просто я натискате от страната на тиксото и тя излиза от страната на хартията... простичко е... като хапчетата.

Стоян Стоянов

Като гледам дискусиите за медицинският комплект, се сещам за статията за походната аптечка, която писах преди време. [:)] Събирането на такова нещо вече си е доста трудна задача. По времето, когато я писах не можех лесно да намеря само феназепама и някои подобни на него лекарства, които се взимаха със специална рецепта. Сега обаче почти нищо не може да се вземе без рецепта! [:)]

TRS, това, че адреналина се поднасял към носа при загуба на съзнание, не го знаех. Сега не ми се проверява, ама сигурен ли си, че не се бъркаш с амоняка? Иначе за това, че е много опасен въведен венозно и в големи дози съм съгласен, но пък съм чел, че една ампула на няколко порции под езика се понася.

Hobo, все споменаваш тая контузия, ама нищо повече. Разкажи поне какво точно се случи! [;)]

TRS

Имам предвид тези неща дет ги поднасят към носа по филмите и вероятно съм се объркал.
Вероятно е амоняк ... не знам под каква форма.
Сега виждам че 2-3 глупости съм писал по горе адреналин и амоняк съм ги кръстосал неправилно.

GEGATA

Едит: Ей ся ще снимам най-малкия джобен комплект за оцеляване. Най-малък, защото имам и среден в кутиика на STR8, който поставен в някой джоб ми сваля гащите, дори и с колана ... буквално !Списачето сравнение с това доло е най-малко 3 пъти по-голямо...

Ето го и него:
p1040025d.jpg
p1040026.jpg
p1040027.jpg
p1040028i.jpg

И така както ги виждате по реда им ще ги изборя:
1-Игли с дебел конец
2-Тампон...
3-Трабичка
4-2 пирона с 5м канап
5-Безопасни игли
6-Рибарски чудесии
7-Кремък, крокодилче (използва се в електрониката), копчета и фибичка
8-11 клечки кибрит
9-Малка свещ
10-Жици - 2 метра голямата и по 10тина см малките
11-2 Аспирина
12-Бръснарско ножче
13-Острие от макетен нож и лепенки под него
Останалото: Памуци, теникиена кутия, дебело алуминиево фолио, шкурка и 2 "найлонки".
Защо в плоска и широка кутиика ? Защото всичко е разположено на най-много 2 реда и трудно ще стане хаос вътре, докато в дебелите и тясни кутиики всичко разположено на 3,4,5 или повече реда и като трябва да извадиш нещо, което е на дъното...
Не ми се смейте много на кутииката за дамски превръзки...само това намерих в на майка ми чантата...

npopov

Браво GEGA!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 23.11.2010 16:17:48

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Hobo

Да има в комплекта 10 лева разбити на 1+1+2+5 лева, останалия един лев на стотинки. Не знам защо никой не слага минимум необходими пари в комплекта за оцеляване. Нали идеята е да се доберем до цивилизация. Там навсякъде властват парите. Дори и за аварийно обаждане по GSM даден ни от услужлив турист по трасето! В англоговорящите страни е лесно. Само се докопай до телефон, звънни на майка си и питай дали е съгласна разговора да е за нейна сметка. В Бг имаш мъни говориш, нямаш, молиш се...

GEGATA

Между другото си прав, ама защо на стинки, като може на една банкнота ? Заема в пъти по-малко място...

Hobo

Да можеш да се разплащаш точно за всички суми до 10 лв. Иначе една минута по GSM може да ти струва 10 лв. Един боб в хижа 10 лв и т.н. Защото ти имаш само 10 лв нацяло в комплекта... (не всеки има да ти връща, а има и шебеци, които се правят, че не могат)

Tihomir

Хобо (Пияния Бушкрафтър) аз ако не съм ял 2 дена много ми пука дали боба ще е 10 лв.Ако имам нужда от спешно обаждане също не ми пука ,че минутата ми е 10 лв.За мен е важно наистина да е компактно и да не ми пречи.Имам кожено калъфче за ключове.В него винаги имам дебитна карта виза една банкнота по 50 и една по 20 лв сгънати(и 50 евро).Това са едни от най-ползваните неща.Поне 5-6 пъти не са ми стигали парите за нещо и съм допирал до тях.Веднъж правих един преход от 160 км с колело и някъде към 90-тия километър мина автобус стопирах го,колелото в багажника и така.Добре ,че бяха тези пари да си купя билет.Между другото голяма грешка тогава карах при 40 градуса жега и се обезводних влезнах в автобуса "рай".Климатика на 6 взех ледено шише мин.вода и го изпих цялото.Щях да умра.Прилоша ми главата ме заблъска ужас.Не правете моята грешка [:)]

Hobo

Тihomir, до сега не съм видял хижа с възможност да се плаща с дебитна карта. Нито приходящ турист със съответния апарат да ме таксува след като ми е услужил с GSM-a си. Някои са състоятелни и не искат пари за 1,2,3,4,5 минутен разговор, но някои са зле с финансите и предварително си казват условията...

Често хората нямат дребни да връщат. Хубаво е човек да има точни пари по хижите и планината. За теб може и да не е, но за мен е проблем да платя 10лв за един боб. [:(]

cat

Като помислиш че вендинг автоматите не приемат банкноти а горещ шоколад след премрзване идва добре. А в различни ситуации различни неща са от 1 ва необходимост

Tihomir

В случая говорим за комплекта за оцеляване.Това са необходими неща без които може да се поставиш във доста екстремна ситуация ако ги нямаш.Определено хартиените финикийски знаци са най универсални smile.Нека ти кажа един случей в който ми помогна дебитната карта виса електрон.В самолета не можеш да говориш по ГСМ.Можеш обаче на телефончетата там да звъннеш с карта ВИЗА.След като ми бяха пренасочили полета към друго летище аз по това телефонче си уредих друга връзка от друго летище.(трябваше да стоя иначе 3 дена в манчестер а връзката ми беше на гетуик лондон).И пристигнах точно на време за събитието за което пътувах.Също така си отворих една тоалетна със развалена машина за жетоните с тази карта big_smile.За теб това е градски бушкравт.Може би си прав.За мен това е задължителен аксесоар в моят комплект за оцеляване.

П.С. Ще се учудиш колко много полезна може да е една кредитна дебитна или каквато и да е карта в условията на бушкрафт.Ще ти потърся линк и ще се учудиш колко много неща може да се направят от една карта и да са ти в помощ в гората [:)]
П.С.2 Хобо (Пияния Бушкрафтър) Казвам ако не съм ял 2 дена не ми пука за 10-те или 20 лева. Работата е напечена.Ако дам 20 ще искам не боб ами мешена скара smile.Ако има само боб ще изям 3 [:)] пак няма да сам валат [:D]

Hobo

Ясно! Днес малко си редактирах постинга. Снощи явно не съм те разбрал. [:)]

TRS

Tihomir ... като пиеш изведнъж значително количество стунена вода след като си бил на жегата достатъчно време има риск да ти спре сърцето ... не само риск доста хора си заминават така ... може би по 2-3 от град.
Накои казват че е от сплитане на червата но не е.

Shady

И аз си направих комплект за оцеляване подобен на този на GEGATA ( за което му благодаря). Кутията е същата и няколко други работи в нея, имам и мои попълнения. Вместо да и изтърквам боята , я напръсках с черен обикновен спрей - 3 слоя боя , защото при първия и втория леко лепкаше, при нанасянето на 3 слой кутията стана матова - без много блясък и без да лепне. Поздрави! [;)]

Явор Аршинков

Ето го и моя комплект за оцеляване
http://picasaweb.google.com/musalabg1/2 … directlink

GEGATA

@Явор Аршинков, аз в същата кутиика съм си направил големия комплект и .... имам 2 пъти повече неща ... не искам да го отварам затова ще снимам само повръхностно.
Edit - Ето линк да свалите клипчето - http://4storing.com/jod8yt/a1527d9380ca … 66dce.html

samotniq valk

Ще си кажа и аз скромното мнение, относно тези комплекти за оцеляване. На първо място, трябва да се направи уточнение за какво точно се ползват. Дали е да съхраняваме в тях нужни дреболиики, които да направят прехода или лагеруването ни по удобно и приятно или ще ни послужи, когато изгубим целия си багаж в есктремна ситуация и останем само по комплект и ножа на колана. Ако е за първия случай, има много полезни неща в тези комплекти. Макар, че лекарствата са в повече. Няма да отваряме аптека в гората, все пак. Но, ако е за втория случай, много от нещата в тези комплекти са напълно ненужни. Тел за примки е напълно излишна. не знам дали някой от вас се е опитвал да поставя примки, но това е цяло изкуство. Аз съм се опитвал и не мога да се похваля с кой знае какви постижения, макар че имам приятели, които са специалисти. Но дори и за специалист е ненужно. В екстремна ситуация, трябва да се придвижим колкото може по бързо ди цивилизацията, където ще ни бъде оказана помощ, никой няма време за губене да залага примки и капани. Все пак животните не чакат да сложим примката и веднага да влязат в нея, за това е нужно време. Първо да ги поставим, после да чакаме, накрая да обиколим да ги нагледаме за улов. Рибарските кукички са ненужни по същата причина. По добре да сложим в кутията една две вафли. Ще ни стигнат за първо време. От лекарствата най важни според мен са обезполяващите. Един блистер парацетамол върши чудесна работа. Трябва да се наблегне повече на превързочни материали. Все пак се предполага, че може да сме ранени в такава ситуация. Тук е мястото да кажа, че една две цигари в такъв комплект ще са от полза. Не за пушене. Тютюнът е идеално кръвоспиращо средство. Проверено лично. Една запалка с фенерче също е необходима, както и парче свещ. Но прочетох че главичките на кибритените клечки трябва да се потопят в течен парафин. Може и да станат влагоустойчиви така, но едва ли ще запалят някога. Парафина пречи на триенето върху драскалото, което води до запалване. Една две по големи домакински торби за смет също са необходими. Стават за временен заслон или дъждобран. Няколко метра здрава връв също ще е от полза. Това, заедно с ножа и едно многофункционално джобно ножче е достатъчно.

samotniq valk

Пропуснах да спомена и пакетче носни кърпички и малко шишенце ракия, бренди или уиски - За дизинфекция, разтриване на превръзнал крайник. Една глътка действа ободряващо и сгряващо.

Офлайн

0

#4 23.11.2010 16:23:34

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Стоян Стоянов

Добри съвети Самотен вълк. Колкото до критиките - подобен разговор вече съм водил. Може би грешката, която допускат някои хора е, че този комплект (ако става дума за показаният от мен) е само за България. Нашите реалности може и да не налагат задължителното присъствие на кукички за риба и тел за примки, но утре с тази кутийка може да се окажете на пътешествие в съвсем различно място зад граница, където също се случват инциденти. А има и българи, които живеят извън България.

А дали телта за примки може да се ползва само за примки, или като помощно средство за други цели - оставям да помислите. Също и за кукичките и кордата. Парацетамола също не е универсален. Но предлагам да не спорим - това все пак е вариант, всеки може да го използва като основа за направа на комплект според собствените си разбирания и нужди!

Сега за клечките, пропити с парафин (не е течен, а разтопен): палят се и още как! Видях и че с колегата Хобо (Пияния Бушкрафтър) сте се посмяли над това в чата. Моят съвет е занапред, преди да заключавате мнения относно практичността на дадено нещо, просто да го опитате. Този път смятам да ви спестя това, и да ви покажа следното клипче, което е много показателно:
[video][/video]

Ще се радвам и за напред ако споделяте опит и знания със участниците тук! Само нека не омаловажаваме и подценяваме неща, които не сме опитвали. [;)]

Hobo

Потресаващо! [8O]

Сега сериозно... Първо е много различно да чистиш парафина от клечките в удобна домашна обстановка и когато са ти надебелели и напукали ръцете от студ.

Второ, колкото и да се почистват главичките на клечките все се маже парафин по цъкалото и след няколко клечки се замацва и трудно пали или съвсем спира да пали.

Аз ползвам следното просто решение за херметизация на кибрит. Пресипвам клечките в една пластмасова кутийка от фото филмче. Слагам и двете цъкала от кибритената кутия. Също едно парченце хартия откъсната от класически вестник.

Затварям и готово. И във вода да падне не се мокри. Вестника е да всмуква влагата при конденз, който се получава при смяна на метео условията в които е кибрита. Ако няма вестник в кутийката се получава конденз и барута на клечките се навлажнява. После като се затопли изсъхва, но става ронлив и не се палят клечките. Вестника елегантно решава проблема с вътрешната влага.

/edit

След дискусия в чата се сетих да добавя. Може да се сложат няколко клечки и цъкало заедно с парченце вестник в малко пластмасово пликче. От тези самозатвярящите се или да се залепи с ютия, ако е обикновено. Това с пликчето става за миниатюрни комплекти и според мен е по-добро от мазането на клечките с парафин. Вестника се слага да обира влагата в пликчето.

Офлайн

0

#5 13.12.2010 14:31:07

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Ето го и моят!!! smile Мисля, че се вижда ясно кое какво е; таблетките са активен въглен, запалката е с LED фенерче, черното пакетче е калиев перманганат, има и две пакетчета с памук- едно касо и дебело и идно дълго и тънко smile Вложил съм доста в инструкцийте за оцеляване, конретно в: начините за прогнозиране на времето, за ориентиране ( компенсация за липсата на компас sad   ) и в природната медицина smile Описал съм също и какво се прави в някои критични ситуации, като например гръмотевича бъря; има и описание на кодовете земя- въздух. Ами това е, ако има нещо, питайте smile Ще се радвам, ако и аз съм полезен по темата smile Victorinox-a и запалката съм ги сложил, колкото да стане ясно големината на кутийката :-)

156633_1462318126331_1484805240_31028478_139242_n.jpg
156633_1462318006328_1484805240_31028475_1714479_n.jpg
156633_1462318046329_1484805240_31028476_5878462_n.jpg
156633_1462318086330_1484805240_31028477_5331276_n.jpg
156633_1462318166332_1484805240_31028479_2198440_n.jpg

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#6 13.12.2010 20:30:19

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Колкото повече неща носите толкова повече убивате кефа от бушкрафта.Моя комплект - аптечка,въже,фенер,сол,захар,свещ,памук,магнезиева запалка,конец 2 иглиза шиене и 3 безопасни,алуминиево фолио за печене.Моя съвет е да отидете в гората и да видите от какво се нуждаете, след това да прибавяте към раницата , а не да си носите покъщината http://www.knivesbg.com/forum/viewtopic … amp;t=1221 .

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#7 13.12.2010 20:59:42

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ем' то това не е покъщнината бе webe! Това дори не се пипа и ползва по време на стандартен поход. То е като малка застраховка. Щото ако стане напечено, знаеш ли какво "удоволствие от бушкрафта" ще търсиш... wink

Офлайн

0

#8 14.12.2010 09:06:27

Green
Редови

Моя съвет е да отидете в гората и да видите от какво се нуждаете, след това да прибавяте към раницата , а не да си носите покъщината

ха къде в гората се вижда какво ти трябва,а и целта на комплекта не е да седи в раницата защото ако останеш без раница

Офлайн

0

#9 14.12.2010 09:19:53

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Прав е webe - отиваш в гората и пробваш всичко в комплекта по предназначение и става ясно дали ти трябва или не . Често се оказва , че мъкнеш неща които всъщностне ти трябват или може да се заменят с друго . Истината е някъде там ! smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#10 14.12.2010 09:36:24

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Ами, общо взето, когато го сглабяте този комплект, трябва да сте наясно когато го използвате, към какво да се стремите и мисля, че тогава ще можете да отсеете най- важните съставки. Лично аз съм се водил към следните цели: палене на огън- поне по няколко начина, да мога да си събера вода, да мога да си осигуря храна, да мога да си направя подслон, да мога да се ориентирам и да сигнализирам ( вярно, че не съм добавил свирка и компас, но причината е, че не успях да намеря подходящите) . А иначе, вътре нямам на какво да му изтича срока на годност- с тази цел съм го опаковал с изолирбанд и допълнително в малко найлоново пликче, като така съм си го херметизирал. Вижда се по- горе на снимките. Просто мислих и реших, че така е най- удачно- да не се отваря постоянно за най- дребното ползване в ежедневието smile На големина е колкото кутия от цигари smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#11 14.12.2010 23:31:55

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Мисля, че в комплектите ви липсва нещо важно. Какво - сетете са сами! cool

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#12 15.12.2010 13:41:01

npopov
Редови

Регистриран: 11.12.2009

Black Wolf написа:

Мисля, че в комплектите ви липсва нещо важно. Какво - сетете са сами! cool

Явно е, че щом го няма в комплектите, значи никой не се е сетил да го постави там.  hmm

Офлайн

0

#13 15.12.2010 13:51:22

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Това ще да е уловка някаква! wink

Офлайн

0

#14 15.12.2010 20:10:33

Green
Редови

в комплекта на Plamen компас не видях освен нарисувания на инструкциите за оцеляване

Офлайн

0

#15 15.12.2010 20:35:00

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Той си написа човекът, че като намери подходящ ще го сложи в комплекта.

Офлайн

0

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff