1

Тема: Лов с примки и капани

Здравейте, може ли някой да ми обясни как точно се прави капан с примка в полеви условия. Гледах клипчета в youtube, но нещо не мога да си го представя как точно ще си издялкам спусъкът или как заека ще мине през висяща примка и ще се хване. Пиша това просто защото ми е любопитно, а не за да тръгна да слагам примки по балкана(винаги ми се карат че си нося много храна ag )

Сподели

Повиши Понижи

2

Re: Лов с примки и капани

Ми то не се слага у польето ag , а на заешка пътека. И се ограничава достъпа до други подходи.
Спусъкът е ясен. Има сума ти големи картинки баш на него.

To strive, to seek, to find, and not to yield

на Black Wolf сайт

Сподели

Повиши Понижи

3

Ето нещо елементарно, но безотказно - капан за птици изработен от колега от форума ---> Цък

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Сподели

Повиши Понижи

4

RELAX написа:

Ето нещо елементарно, но безотказно - капан за птици изработен от колега от форума ---> Цък

Ха,това наистина е безотказно.
Просто и елементарно,супер е.

Сподели

Повиши Понижи

5

Ето ти и от моите опити нещо.

Сподели

Повиши Понижи

6

Някой нали искаше спусъци? те ви на спусъци. af

http://s11.postimage.org/sp1iw3dpb/spus003.jpg http://s11.postimage.org/ewrpe7cbj/spus001.jpg http://s11.postimage.org/wbbxmh9gf/spus002.jpg

на Black Wolf сайт

Сподели

Повиши Понижи

7

Ловът с примки и капани изисква практикуващия го да е много добре запознат ловните си обекти . Биология особености навици и тн . Освен това е и сезонен лов . В жегите улова се смирисва и разваля . хишниците го откриват по лесно а и тогава е сезона на мухите и разните бръмбърчета мършояди . При наличие на снежна покривка много по лесно се проследява дивеча и се откриват местата за капаните . Въобще този вид лов си е доста сложен и изисква множество комплексни знания.

Сподели

Повиши +5 Понижи

8

Абцолютно вярно!

на Black Wolf сайт

Сподели

Повиши Понижи

9

Колеги, искам да попитам, дали някой от вас е улавял птица в подобна примка? Като, човек, който се занимавам професионално с диви птици имам сериозни опасения, че силата с която примката се изнизва от отвора е прекалено голяма за здравината на птичето краче. Според мен е възможно да се получи гилотинен ефект и да счупи крачето. Птицата ще отлети със счупен крак. Така хем ще изпуснем птицата, хем ще я нараним.
Разбира се, теоретизирам. Не се съмнявам, че метода работи. Искам само да обърна внимание върху тази подробност така, че да го имаме в предвид когато ще я правим.

„Ние не отиваме в гората, за да понасяме лишения и несгоди!  Ние отиваме, за да се успокоим и отпуснем. Достатъчно лишения и несгоди понасяме в града. Но нека там живеем по прост и естествен начин, и да оставим всички излишни джунджурийки на страна.“
Джордж Сиърс Уошингтън – Несмук

Сподели

Повиши Понижи

10

За птици аз съм виждал три вида капани .
- Единия е като клетка с мрежа и капак , задейсдтва се с дълга пружинна тел примерно от стар дълъг чадър . Слагат се две клечки перпендикулярно една на друга до капака , птицата каца на хоризонталната клечка примамена от зърната вътре и капака се затваря , птицата остава вътре жива ..... и много хапе.
- Втория е с примка,дъска и клон . През отвор на дъската се прекарва примката , заклещва се с една клечка , на която каца птицата . Примката е опъната от някоя клон наблизо . Дъската е забита здраво вертикално в земята , а наблизо има примамка сложена на гъвкаво клонче , на което уж птицата не може да кацне . Всъщност зависи от едрината на птицата - тоя капан се изпобдва за по-едри птички сойки , косъри ,гарги и т.н.  Примката хваща птицата през краката . Силата зависи от дебелината на пружиниращия прът и натягането му .
- Третият го видях на брега на морето миналата година . Мрежа с дълга връв , която човек дърпа от далеко . За примамка се слагат пак храни или друга жива птица . Един дядо по цял ден лови успешно диви патки .... предполагам е пенсионер и си ги хапва .
   Само не ме карайте да слагам снимки ... щото нямам . Само последния го снимах , ама трябва да ги потърся къде съм ги бутнал фототата .

Донту Ориби Хапи

Сподели

Повиши Понижи

11

Аз имах в предвид клипчето качено от Вельо. Евала на колегата, че се е потрудел да прави, снима и качва. Това вероятно е най-многообразният от към техническо приложение принцип и има много варианти. Теоретично ги познавам повечето, но от уважение към живота на птичките не съм го прилагал. За това ми липсва емперизъм, така да се каже.  ab Но понеже знам колко са деликатни крачетата, исках да обърна внимание, че ако камъкът е прекалено тежък е възможно при изтеглянето си примката вместо да улови и задържи крачето на птичката да го счупи. Според мен птици  с големина до сойка ще са уязвими.
Нека някой да сподели дали и какви птици е улавял с такъв капан. Щото иначе ще се наложи да пробвам пък никак не ми се иска....

„Ние не отиваме в гората, за да понасяме лишения и несгоди!  Ние отиваме, за да се успокоим и отпуснем. Достатъчно лишения и несгоди понасяме в града. Но нека там живеем по прост и естествен начин, и да оставим всички излишни джунджурийки на страна.“

Сподели

Повиши Понижи

12

Бат Кольо ad , може и да си прав, че е възможно счупване на крачетата на птичето, но като се има предвид насочеността на форума, целта на капана е да заловиш птичето за да се нахраниш, а не за изследователски цели ab

Memento mori

Сподели

Повиши Понижи

13

Е той имаше предвид, че нито ти ще се нахраниш, нито птичето ще избяга здраво от капана.

на Yavor сайт

Сподели

Повиши Понижи

14

То и при лов на животни с капани и примки има риск да избяга наранено животно . Някои хищници - лисици ,вълци чакали може да си прегризат хванатият крак в капана и да избягат куци . Не съм виждал аз лично , но съм чел такива ловджийски описания по истински случаи . При нормален лов също са възможни ранени животни да избягат , но да не се отклоняваме много от темата .

Донту Ориби Хапи

Сподели

Повиши Понижи

15

Така е бе пичове - нямам нужда да бъда убеждаван в това. Идеята ми беше да преценим силата на механизма съобразно слабите птичи крачета, за да не изпуснем птицата, а да я хванем и изядем! За това идеше реч.

Сподели

Повиши Понижи